Cloud Computing CenterHodnotenie používateľov: 3 / 5

Hviezdy sú aktívneHviezdy sú aktívneHviezdy sú aktívneHviezdy sú neaktívneHviezdy sú neaktívne
 

Posledné dni som mal možnosť školiť interaktívnu tabuľu Hitachi Starboard. A aké sú moje dojmy? Interaktívna tabuľa Hitachi Starboard funguje ako bežná dotyková obrazovka - ikony a aplikácie sa ovládajú dotykom ruky, špeciálnou fixou alebo samotným PC, čiže cez klávesnicu a myš. Samotný princíp tabule tkvie v prepojení

PC cez USB, prepojení PC s dataprojektorom.

 

Na PC musia byť nainštalované ovládače tabule (vtedy tabuľa pracuje ako bežná dotyková obrazovka) a doplnkovým softvérom Starboard, o ktorom sa rozpíšem bližšie. Prvý pohľad na aplikáciu Starboard je podobný ako pri spustení kresliacej aplikácie Skicár. Na tabuli je možné kresliť (a zároveň použiť rôzne hrúbky a typy čiar, farby, štýl čiary, atď), gumovať, kresliť inteligentné objekty (napr. stačí nakresliť krivolakú úsečku, z ktorej spraví rovnú alebo z načarbanej kružinice spraví úhľadnú, atď.). Samozrejme je možné kresliť do pracovnej plochy, zachytiť plochu a ďalej pokračovať v úprave cez aplikáciu Starboard. Nakreslené objekty možné prepojiť podobne ako hypertextové odkazy - priamo na konkrétny web, súbor alebo prílohu.

Interaktívna tabuľa Hitachi Starboard

Funkcionalitu interaktívnej tabule cez  Starboard môžeme rozšíriť inštalovaním doplnkov (pluginov) vo forme hier alebo úloh. Napr. základné doplnky sú napr. hra na hádanie anglických slov, názvov krajín alebo rôzne matematické úlohy - zobrazenie váhy a prihadzovanie tovaru na jednej strane a na druhej závažia.

Obsah interaktívnej tabule môžeme zdieľať alebo sa pripojiť na obsah inej tabule. Zaujímavá možnosť je viacdotykového ovládania tabule, tzv. multidotykové ovládanie - napr. na úlohach môžu pracovať paralelne dvaja študenti. Samozrejme tých funkcií je viac, zameral som sa na tie najpodstatnejšie :) 

Čo sa týka presnosti tabule, treba sa s ňou naučiť pracovať, resp. zistiť, ako hovorím ja, kde zaberá :) - veľakrát sa mi stalo, že som musel napr. pri ťahaní ikony, pristupiť k tabuli pod "správnym" uhlom, niekedy nereagovala na dvojklik (dvojdotyk ;-), veľakrát si človek clonil samotnou postavou cez osvetlenie dataprojektora. Tieto neduhy boli skôr spôsobené samotným dotykom ruky, pri použití fixy alebo ukazovátka to reagovalo lepšie. V prípade takejto nepríjemnej spätnej väzby je potrebné tabuľu kalibrovať, to znamená, že po obvode sa zobrazia terče, do ktorých stredov, treba "ďobnúť" (odporúča sa radšej fixou ako prstom)

Po rozhovore s učiteľmi sme sa zhodli, že najlepšie by bolo mať takú tabuľu v každej triede, ale ak by si ju mal vyskúšať každý žiak (min. zo zvedavosti), tak by na to jedna ale ani niekoľko desiatok hodín nestačilo. Vcelku sa nám pozdávala kombinácia Microsoft PowerPoint a interaktívna tabuľa, resp. použitie interaktívnej učebnice, ktorá je prispôsobená na takýto štýl výučby. No a kto by mal záujem o školenie interaktívna tabuľa, neváhajte ma kontaktovať :)

Nájdete ma aj na

youtube logo male

Prihlásenie

Mgr. Ján Žitniak info

profilova fotka 640x640

Vo Fínsku nadobudol profesionálne skúsenosti s IT lektorovaním a vyspelým spôsobom výučby - tieto skúsenosti sa snaží zrozumiteľným a priateľským spôsobom odovzdať ďalej svojim poslucháčom. Orientuje sa hlavne na počítačové školenia Microsoft Office hlavne školenie Excel.
outlook-jednoduse-2013-jan-zitniakDržiteľ medzinárodného certifikátu Microsoft Excel - Office Excel ® 2010 Expert. Je autorom kníh
kniha microsoft office 2016 podrobna pouzivatelska priruckaMicrosoft Office 2016 - podrobná užívateľská příručka a  Microsoft Outlook 2013 jednoduše   nakladateľstvaComputer Press

Poslednými sú knihy Microsoft Excel 2019 for beginners a Microsoft Excel 2019 for intermediates, ktoré sú k dispozícii na na AmazoneViac ...

 

 

 

Excel.online - simple Excel online

Simple online Excel with many examples - Excelo.online

Excelo.online is a project for students, teachers, lecturers and other people who want to learn Excel online. Many Excel exercises available there.

Príručka Microsoft Word, Excel, PowerPoint zadarmo na stiahnutie

Certifikáty

banner-kontakt-janzitniak-ponuka-pocitacovych-kurzov