Cloud Computing Center


Hviezdy sú neaktívneHviezdy sú neaktívneHviezdy sú neaktívneHviezdy sú neaktívneHviezdy sú neaktívne
 

V piatok 11.2.2011 CEO Nokia Stephen Elop ohlásil vstup Microsoft do spoločnosti Nokia na poli mobilných operačných systémov.

Jedná sa o to, že Nokia smartfóny už nebudú obsahovať len Symbian, ale Windows Phone 7. Vyzerá to, tak, že to prospeje obidvom hráčom – Nokia už dlhdobo znižuje zisk z predaja, na viacerých fórach sa ozývajú kritické hlasy o pomalosti a zastaralosti systému, na poli smartfónov hmatateľne stráca.

Microsoft tiež nedopadol dobre, s vydaním nového Windows Phone 7, ktorým si dal cieľ rozvíriť stojaté vody na poli mobilných OS, predal za prvý deň len 40 tis. zariadení (na porovnanie Iphone4 – 600 tis. kusov za deň = 15x viac ako Microsoft!)

 

Takže, čo to prinesie obidvom? Nokia dlhodobo ukrajuje veľký podiel (>30%) v predaji mobilných telefónov. Tým, že Microsoft pretlačí WP7 do väčšiny telefónov Nokie by získal výrazný trhový podiel. Neznamená to, že sa to udeje ihneď. Elop hovorí, že prechod bude postupný a to, že OS Symbian naďalej zostane, ale ako sekundárna platforma. Meego nezahadzuje, Nokia si ju ponechá v prípade, ak by vzájomná spolupráca nevyšla podľa očakávania.

Bojím sa, že kto na tom môže najviac stratiť je samotná Nokia. Ak sa zákazník bude rozhodovať podľa OS, vyberie si WP7, prečo by sa mal rozhodnúť práve pre Nokiu? Nokia sa bude musieť jednoznačne odlíšiť, aby bola dostatočne zaujímavá a originálna, čiže mohla by stavať na OVI mapách (ale tie vraj budú môcť používať aj iné značky), OVI.com, pohodlnú synchronizáciu údajov cez OVI suite (ale niečo obdobné má aj Microsoft s Windows Mobile Device Center, resp. ActiveSync). Takže čím? Grafickou nadstavbou? S takou, ktorá by vzhľadovo pripomínala Symbian?

Scenár, ktorým sa Nokia mohla uberať mohol byť nasledovný: Nezaoberať sa Symbian (alebo ak áno, tak okrajovo), nezaoberať sa MeeGo ani vstupom know-how konkurenčnej firmy, ale zamerať všetky dostupné sily a kvality do vylepšovania Maemo, ktorý stále skutočne funguje v predávanej Nokia N900.

Som zvedavý ako dopadne táto spolupráca, ale myslím si, že Nokia na tom určite stratí. A toto bude mať jednoznačne negatívny vplyv na fínsku, ale aj európsku ekonomiku.

Prihlásenie

Mgr. Ján Žitniak info

profilova fotka 640x640

Vo Fínsku nadobudol profesionálne skúsenosti s IT lektorovaním a vyspelým spôsobom výučby - tieto skúsenosti sa snaží zrozumiteľným a priateľským spôsobom odovzdať ďalej svojím poslúchačom. Orientuje sa hlavne na počítačové školenia Microsoft Office hlavne školenie Excel.
outlook-jednoduse-2013-jan-zitniakDržiteľ medzinárodného certifikátu Microsoft Excel - Office Excel ® 2010 Expert. Je autorom kníh
kniha microsoft office 2016 podrobna pouzivatelska priruckaMicrosoft Office 2016 - podrobná užívateľská příručka a  Microsoft Outlook 2013 jednoduše   nakladateľstvaComputer PressViac ...

 

 

 

Príručka Microsoft Word, Excel, PowerPoint zadarmo na stiahnutie

Certifikáty

banner-kontakt-janzitniak-ponuka-pocitacovych-kurzov