Cloud Computing CenterHodnotenie používateľov: 5 / 5

Hviezdy sú aktívneHviezdy sú aktívneHviezdy sú aktívneHviezdy sú aktívneHviezdy sú aktívne
 

Táto úloha ma inšpirovala z dôvodu, že pracovníci vo firmách riešia import dát z informačných systémov, kde v číslach namiesto desatinných čiarok dostanú desatinné bodky. Cieľom je rýchlym a elegantným riešením prekonvertovať tieto "čísla" na reálne čísla. Bežne môžeme použiť nahradenie textu (Karta Home > Find&Select > Replace), ale v niektorých prípadoch môže dôjsť k výraznej zmene čísla pri jeho čísla (napr. číslo s desatinnými miestami zmení na celé).

Práve pre tento prípad som pripravil nasledujúce makro.

Súbor s riešením je samozrejme k dispozícii na stiahnutie kliknutím sem. Funguje to tak, že po otvorení je potrebné vyznačiť údaje, ktoré obsahujú desatinné bodky, potom  makro s názvom NahradDesatinneBodkyZaCiarky  spustíme klávesovou skratkou CTRL + SHIFT + N alebo napr. prostredníctvom karty View kde úplne napravo nájdeme Macros > View Macros, príp. klávesovou skratkou ALT + F8. Prostredníctvom príkazu View Macros nám Excel zobrazí nasledovné okno, kde makro NahradDesatinneBodkyZaCiarky  spustíme prostredníctvom Run.

Pozor, ak Vám makro v Exceli nejde spustiť, skúste si všimnúť, či ich máte povolené, čo Excel informuje notifikačným panelom v hornej časti, vyzerá to nasledovne:

Je potrebné zvoliť Enable Content :)

Pre tých, ktorí sa učia programovať v Microsoft Excel VBA uvádzam zdrojový kód spolu s poznámkami, ktorý som použil:

Sub NahradDesatinneBodkyZaCiarky()
' NahradBodkyZaCiarky Macro
'
' Deklaracia premennych cell a commaPosition
 Dim cell As Range
 Dim commaPosition As Integer
 For Each cell In Selection 
  ' Najprv zistime ci bunka obsahuje desatinnu bodku 
  commaPosition = InStr(cell.Value, ".") 
  ' Ak ano, tak este zistujeme ci aktualna bunka je prazdna, ak nie, potom ... 
  If commaPosition > 0 And Not IsEmpty(cell) Then 
   ' ... nahradime desatinne bodky za ciarky a pripocitame 0, aby sme prekonvertovali text na cislo 
   cell.Value = Replace(cell.Value, ".", ",") + 0 
  End If 
 Next cell 
End Sub

Ak by ste mali otázky alebo pripomienky k tomuto makru, píšte prosím do komentárov alebo chatu, príp. ak máte záujem o školenie Excel VBA, neváhajte ma prosím kontaktovať.

Nájdete ma aj na

youtube logo male

Prihlásenie

Mgr. Ján Žitniak info

profilova fotka 640x640

Vo Fínsku nadobudol profesionálne skúsenosti s IT lektorovaním a vyspelým spôsobom výučby - tieto skúsenosti sa snaží zrozumiteľným a priateľským spôsobom odovzdať ďalej svojim poslucháčom. Orientuje sa hlavne na počítačové školenia Microsoft Office hlavne školenie Excel.
outlook-jednoduse-2013-jan-zitniakDržiteľ medzinárodného certifikátu Microsoft Excel - Office Excel ® 2010 Expert. Je autorom kníh
kniha microsoft office 2016 podrobna pouzivatelska priruckaMicrosoft Office 2016 - podrobná užívateľská příručka a  Microsoft Outlook 2013 jednoduše   nakladateľstvaComputer Press

Poslednými sú knihy Microsoft Excel 2019 for beginners a Microsoft Excel 2019 for intermediates, ktoré sú k dispozícii na na AmazoneViac ...

 

 

 

Excel.online - simple Excel online

Simple online Excel with many examples - Excelo.online

Excelo.online is a project for students, teachers, lecturers and other people who want to learn Excel online. Many Excel exercises available there.

Príručka Microsoft Word, Excel, PowerPoint zadarmo na stiahnutie

Certifikáty

banner-kontakt-janzitniak-ponuka-pocitacovych-kurzov