Na začiatok to zhrniem do krokov, ktoré treba urobiť na zálohu databázy:
- Exportovať databázu k príslušnej webstránke cez prostredie phpmyadmin
- Importovať databázu cez prostredie phpmyadmin
Exportovať databázu môžeme prostredníctvom phpmyadmin, na lokálnom PC je to dostupný na adrese http://localhost/phpmyadmin
Na vzdialenom serveri to môže byť práve adresa http://mojadomena.sk/phpmyadmin ale presnú adresu vám poskytne váš poskytovateľ webhostingu.
Po úspešnom zobrazení phpmyadmin vľavo vidíme štvoricu ikon, pre nás bude najzaujímavejšia ikonka s domčekom - prostredníctvom nej sa kedykoľvek dostaneme späť na úvodné okno. Pod štvoricou ikon nájdeme zoznam databáz. Klikneme na tú, ktorú potrebujeme zálohovať.
Po kliknutí na databázu nájdeme vo vodorovnom menu hore možnosť Exportovať, ktorú zvolíme.
Exportovať budeme všetky databázové tabuľky, tie by mali byť automaticky označené, ak nie, zvolíme Označiť všetko. Pod zoznam tabuliek nájdeme text ako je CodeGen, CSV dáta, CSV pre Excel dáta, atď. Nás zaujíma pre tento prípad možnosť SQL (mala by byť automatiky označená). Na spodu formulára zadáme vzor pre názov súboru, napr.: nazovdatabay-dnesnydatum (rezys.sk-01-12-2010). Odporúčam pre celkovú rýchlosť aktivovať možnosť zozipované (pod názvom súboru). Export aktivujeme tlačidlom Vykonaj.
Výsledkom je súbor, ktorý uložíme niekam na PC.
Import databázy.
Cez http://localhost/phpmyadmin v phpmyadmin musíme vytvoriť novú databázu a to cez Vytvoriť novú databázu napravo od zoznamu databáz. Ak je tam s rovnakým názvom, tak ju odstránime kliknutím na ňu a zvolením ponuky Odstrániť vpravo hore a následne vytvoríme na úvodnej stránke (cez ikonku domčeka vpravo hore)
Po vytvorení databázy ostane zobrazená v zozname napravo iba sama. Vo vodorovnom menu hore nájdeme ponuku Import, kde nasledovne vyberieme súbor cez Vybrať súbor, nájdeme náš exportovaný (zálohovaný) a tlačidlo Vykonaj dokončíme proces importovania.